Osmanlı Padişahlarının Güç Kaynağı
Osmanlı’da Hekimbaşı

Osmanlı Döneminde padişahın ve ailesinin sağlığının korunması, hastalandıklarında tedavileri hekimbaşının sorumluluğunda idi. Hekimbaşılık padişahın en önemli ve en çok güvendiği makamlardan biri idi. Hekimbaşlarına ziyadesi ile maaş, mevkii, yetki ve emrine yüzlerce kişi tahsis edilirdi. Dönemin hekimbaşları teşhis ve tedavinin yanı sıra aynı zamanda çok iyi kökçübaşları idi. Yani köklerden ve bitkilerden en kıymetli ilaçları yapmayı bilen kişilerdi. Padişahın ölümünden sonra o hekimbaşı görevinden azledilirdi. İlaç ve formül geliştirmek için hekimbaşlarının yanında birkaç tane daha kökçübaşı bulunurdu. Kökçübaşları ve aktarlar bir nevi dönemin eczacıları idiler.

Osmanlı’da Şurup

Dönemin kökçübaşları çok özel şurup, şerbet ve macun olarak adlandırılan bitkisel ilaçlar yaparlardı. O dönemin şerbetleri bu gün bilinen şerbet manasında değildi. Birçok önemli meyve, çiçek ve esansiyel içeren yüksek oranda şifa kaynağı olan lezzetli ve önemli bir içecekti. Hatta kutlamalarda ve özel günlerde dağıtılırdı. Osmanlı Dönemi’nde şerbet üç noktada ele alınabilir:

  • Halk arasında kullanılan şerbet,
  • Hanedanlıkta dağıtılan şerbet,
  • Padişah için özel hazırlanan şerbet (ŞURUP).

ŞURUP kelimesi Osmanlı Döneminde bulunmadığından padişah için hazırlanan bu içeceklere de şerbet ya da iksir denilirdi.

Osmanlı’da Padişah Kök Şurubu

Dönemin hekimbaşları ya da kökçübaşları sadece padişaha özel 3 ya da 4 çeşit özel şurup (iksir) hazırlarlardı. Bunlardan en önemli formülü içeren şurup bugün itibari ile adına koruyucu hekimlik dediğimiz amaçla yapılandır. Padişah herkesten üstün bir kişilik olduğu için asla sıradan insanlar gibi hastalanmamalı, sürekli dinç ve kuvvetli görünmeli, her daim görevinde ve sefere hazır gösterilmeli idi. Padişah asla cılız, öksüren, güçsüz, kuvvetsiz, yorgun, sağlıksız olmamalı idi. O’nu her daim ayakta tutan ve dayanıklılığını sağlayan özel padişah şurubu sadece kendisi için yapılırdı.  Padişahın ya da hanedanın hastalıklarında ise yine özel olarak hazırlanan köklerden, baharatlardan ve bitkilerden yapılan ilaçlardan istifade edilirdi. Aslında bu günkü manası ile padişahın bağışıklık sistemini güçlendiren hastalıklara karşı koruyan, enerji veren, dinç tutan, performans artıran, sağlıklı ve uzun yaşamalarını amaçlayan bu şurup idi.  Osmanlı kök şurubu vitamin ve mineral açısından çok zengindi. Osmanlı Döneminde bu kadar önem verilen bitki ve köklerden şifa sağlanabileceği gerçeği günümüzde de hala geçerliliğini sürdürmektedir.

arma
Osmanlı
Padişahlarının
Güç Kaynağı
Okuyunuz...
bitkiler
Şifalı Baharatlar ve
Kök Ansiklopedisi
Anlaşmalı Eczaneler
Baharat ve Kökler
Online Satış
iletisim
Lokman Hekim
Lokman Hekim
Şifasız hastalık yoktur.
İrade eksikliğinden başka
Değersiz bitki yoktur.
Tanınmamasından başka
 
 
 
İMMU-NAT Bitkisel İlaç ve Doğal Sağlık Ürünleri İml. İtl. İhr. ve LTD. ŞTİ.